Od počátku FK až do současnosti

Kus historie sportovního klubu v Brodku u Přerova.

Vznik klubu a historie od roku 1930 do 1950

Hlavními iniciátory založení klubu byli: Ferdinand Habáň, Fr. Brlica a Čeněk Tvrdý, kteří po získání několika dalších milovníků sportu, hlavně kopané, se rozhodli založiti v místě footballový klub pod názvem ››S.K. Brodek u Přerova‹‹

Klub vznikl 9. července 1930, kdy byla svolána informační schůze v hostinci p. Pavlíka za tímto účelem. Na schůzi bylo přítomno 64 zájemců.

Následně bylo zažádáno o začlenění do Hanácké župy sportovní, jenž bylo vyhověno a bylo přikročeno k získávání vhodných pozemků pro sportovní hřiště. Po dlouhém vyjednávání s různými majiteli bylo rozhodnuto pronajmout pozemky za kyslikárnou.

Poté bylo přikročeno k úpravě hřiště, které bylo dokončeno během jednoho týdne za účasti všech členů a uzpůsobeno pro kopanou.

Den 16. srpna 1930 byla svolána do hostince p. Pavlíka I. řádná valná hromada, která byla velmi hojně navštívena a do výboru byli zvoleni následující členové:

Oldřich Urbášek - předsedou, Boh. Ptáček - I. místopředsedou, Antonín Kalabus - II. místopředsedou, Jindřich Vybíral - sekretářem, Jindřich Suchomel - pokladníkem, Rafael Netopil - zapisovatelem, Čeněk Tvrdý - hospodářem, Ferdinand Habáň, Arnošt Strnad, Jan Kabilka a Fr. Brlica členy výboru.

Barvami klubu byly bílé trika a modré trenky, později byly změněny na trika tmavě rudá a trenky bílé.

První sportovní karneval se pořádal dne 7. února 1931 v hostinci p. Pavlíka za velmi hojné účasti místních občanů a skončil neobyčejně dobrým morálním i finančním úspěchem.

Na valné hromadě 30. května 1931 byl p. Oldřich Urbášek jmenován prvním čestným členem SK Brodku za mimořádné zásluhy o klub.

30. ledna 1932 se II. sportovní karneval poprvé uskutečnil v místní sokolovně.

V tomto roce byly na hřišti postaveny šatny za finanční podpory Akciového pivovaru v Přerově. K šatnám byla později přistavena tribuna, též hrací plocha byla ohrazena barierou.

Od roku 1936 pak hrál SK Brodek v I.B třídě, což byl největší meziválečný úspěch.

Roku 1940, v rámci oslav 10letého trvání klubu je odehráno několik přátelských zápasů se zvučnými soupeři. K nejvýznačnějším z těchto zápasů patří utkání proti mužstvu SK Hradec Králové (dnešní FC Hradec Králové, aktuálně hrající Fotbalovou národní ligu).

V témže roce svou účast na pohárovém turnaji v Majetíně fotbalisté SK Brodek přeměnili v celkové vítězství a naše mužstvo vyhrálo putovní pohár Gusty Krista.

5. července 1947 je odehráno přátelské utkání s dalším ze zvučných soupeřů a to týmem SK Slezan Opava (dnešní SFC Opava, aktuálně hrající 1. českou fotbalovou ligu) na jeho hřišti v Opavě, který skončil slavnou remízou 5:5.

20. května 1948 došlo k reorganizaci ve sportovní činnosti a z tohoto důvodu byl SK Brodek převeden pod TJ (tělovýchovnou jednotu) Sokol.

24. července 1948 SK Brodek přivítal na svém hřišti další slavné jméno a to tým SK Čechie Karlín, tehdy účastníka 1. československé fotbalové ligy, jenž byl jeden z nejstarších českých fotbalových klubů (založen roku 1898). Zápas fotbalisté SK Brodek prohráli 1:5, ale ještě ani ne 15 minut před koncem to bylo jen 1:2.

Od 5.1. 1949 změna názvu z SK Brodek na TJ Sokol Brodek u Přerova.

Období od roku 1951 do 1980

V padesátých letech hrával oddíl Krajskou soutěž, další desetiletí se účastnil převážně I.B třídy. Rok 1966 však znamená pro družstvo sestup do okresního přeboru, od přelomu 60. a 70. let se však v Brodku chodí opět na I.B třídu - místní Slavoj hned v prvním roce svého účinkování obsazuje bronzovou příčku.

V roce 1956 změněn název na TJ Slavoj Brodek u Přerova

Období od roku 1981 do 1992

Osmé desetiletí je v Brodku ve znamení sestupu do okresního přeboru a opětovného návratu do I.B třídy. Léta osmdesátá pak přivádí do městyse znovu krajskou soutěž a mužstvu se celkem daří. I přesto se nedokáže ubránit sestupu, který přichází začátkem 90.let.

Období od roku 1993 do současnosti

Rok 1993 je pak obdobím, kdy se Brodek nachází opět pouze v okresním přeboru Přerovska. Návrat do I.B třídy se sice podařil až za čtyři roky, byl však parádní. V sezóně 1997/98 Brodek soutěž vyhrává a zajišťuje si místenku do I.A třídy. Té pak kraluje v ročníku 2001/2002 a z 1. místa postupuje do Krajského přeboru, což je zatím největším klubovým úspěchem.

Od roku 2006 se v Brodku se střídavými úspěchy hraje I.A třída, ovšem ani tak se nevyhne sestupu o patro níž a po několika sezonách v I.B třídě se opět v sezoně 2015/2016 vrací do I.A třídy.

Do dnešního dne má FK Brodek u Přerova 270 evidovaných členů.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

• Aktuálně se hraje

18.6.2019

Hodovy-fotbal-brodek-stare-gardy-2019

• Fotbalová školka

6.6.2019

Duis risus est

Tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.