Od počátku FK až do současnosti

Kus historie sportovního klubu v Brodku u Přerova.

Vznik klubu a historie od roku 1930 do 1950

Hlavními iniciátory založení klubu byli: Ferdinand Habáň, Fr. Brlica a Čeněk Tvrdý, kteří po získání několika dalších milovníků sportu, hlavně kopané, se rozhodli založiti v místě footballový klub pod názvem ››S.K. Brodek u Přerova‹‹

Klub vznikl 9. července 1930, kdy byla svolána informační schůze v hostinci p. Pavlíka za tímto účelem. Na schůzi bylo přítomno 64 zájemců.

Následně bylo zažádáno o začlenění do Hanácké župy sportovní, jenž bylo vyhověno a bylo přikročeno k získávání vhodných pozemků pro sportovní hřiště. Po dlouhém vyjednávání s různými majiteli bylo rozhodnuto pronajmout pozemky za kyslikárnou.

Poté bylo přikročeno k úpravě hřiště, které bylo dokončeno během jednoho týdne za účasti všech členů a uzpůsobeno pro kopanou.

Den 16. srpna 1930 byla svolána do hostince p. Pavlíka I. řádná valná hromada, která byla velmi hojně navštívena a do výboru byli zvoleni následující členové:

Oldřich Urbášek - předsedou, Boh. Ptáček - I. místopředsedou, Antonín Kalabus - II. místopředsedou, Jindřich Vybíral - sekretářem, Jindřich Suchomel - pokladníkem, Rafael Netopil - zapisovatelem, Čeněk Tvrdý - hospodářem, Ferdinand Habáň, Arnošt Strnad, Jan Kabilka a Fr. Brlica členy výboru.

Barvami klubu byly bílé trika a modré trenky, později byly změněny na trika tmavě rudá a trenky bílé.

První sportovní karneval se pořádal dne 7. února 1931 v hostinci p. Pavlíka za velmi hojné účasti místních občanů a skončil neobyčejně dobrým morálním i finančním úspěchem.

Na valné hromadě 30. května 1931 byl p. Oldřich Urbášek jmenován prvním čestným členem SK Brodku za mimořádné zásluhy o klub.

30. ledna 1932 se II. sportovní karneval poprvé uskutečnil v místní sokolovně.

V tomto roce byly na hřišti postaveny šatny za finanční podpory Akciového pivovaru v Přerově. K šatnám byla později přistavena tribuna, též hrací plocha byla ohrazena barierou.

Od roku 1936 pak hrál SK Brodek v I.B třídě, což byl největší meziválečný úspěch.

Roku 1940, v rámci oslav 10letého trvání klubu je odehráno několik přátelských zápasů se zvučnými soupeři. K nejvýznačnějším z těchto zápasů patří utkání proti mužstvu SK Hradec Králové (dnešní FC Hradec Králové, aktuálně hrající Fotbalovou národní ligu).

V témže roce svou účast na pohárovém turnaji v Majetíně fotbalisté SK Brodek přeměnili v celkové vítězství a naše mužstvo vyhrálo putovní pohár Gusty Krista.

5. července 1947 je odehráno přátelské utkání s dalším ze zvučných soupeřů a to týmem SK Slezan Opava (dnešní SFC Opava, aktuálně hrající 1. českou fotbalovou ligu) na jeho hřišti v Opavě, který skončil slavnou remízou 5:5.

20. května 1948 došlo k reorganizaci ve sportovní činnosti a z tohoto důvodu byl SK Brodek převeden pod TJ (tělovýchovnou jednotu) Sokol.

24. července 1948 SK Brodek přivítal na svém hřišti další slavné jméno a to tým SK Čechie Karlín, tehdy účastníka 1. československé fotbalové ligy, jenž byl jeden z nejstarších českých fotbalových klubů (založen roku 1898). Zápas fotbalisté SK Brodek prohráli 1:5, ale ještě ani ne 15 minut před koncem to bylo jen 1:2.

Od 5.1. 1949 změna názvu z SK Brodek na TJ Sokol Brodek u Přerova.

Období od roku 1951 do 1980

V padesátých letech hrával oddíl Krajskou soutěž, další desetiletí se účastnil převážně I.B třídy. Rok 1966 však znamená pro družstvo sestup do okresního přeboru, od přelomu 60. a 70. let se však v Brodku chodí opět na I.B třídu - místní Slavoj hned v prvním roce svého účinkování obsazuje bronzovou příčku.

V roce 1956 změněn název na TJ Slavoj Brodek u Přerova

Období od roku 1981 do 1992

Osmé desetiletí je v Brodku ve znamení sestupu do okresního přeboru a opětovného návratu do I.B třídy. Léta osmdesátá pak přivádí do městyse znovu krajskou soutěž a mužstvu se celkem daří. I přesto se nedokáže ubránit sestupu, který přichází začátkem 90.let.

13. června 1991
byla ustavující schůze FK Brodek u Přerova a nadále se fotbal v Brodku hraje pod tímto názvem.

Období od roku 1993 do současnosti

Rok 1993 je pak obdobím, kdy se Brodek nachází opět pouze v okresním přeboru Přerovska. Návrat do I.B třídy se sice podařil až za čtyři roky, byl však parádní. V sezóně 1997/98 Brodek soutěž vyhrává a zajišťuje si místenku do I.A třídy. Té pak kraluje v ročníku 2001/2002 a z 1. místa postupuje do Krajského přeboru, což je zatím největším klubovým úspěchem.

Od roku 2006 se v Brodku se střídavými úspěchy hraje I.A třída, ovšem ani tak se nevyhne sestupu o patro níž a po několika sezonách v I.B třídě se opět v sezoně 2015/2016 vrací do I.A třídy.

Do dnešního dne má FK Brodek u Přerova 270 evidovaných členů.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

int(1)

• Aktuálně se hraje

16.4.2024

20-4 Fkb_trneri_mladez

Skolicka-fk2

• Rozpis - Jaro 2024

3.4.2024

Rozpis-jaro-2024

• Rezervace Multifunkčního hřiště

22.5.2023

Rezervace Multifunkčního hřiště s UT je možná
    po domluvě se správcem
    p. Františkem Kovářem na tel. 606 172 177.

Více info v sekci Hřiště UMT.

Nové články v sekci Novinky

Aktualizována sekce